Harmonizovano korišćenje resursa odgovor na krizu
Učestvujući na 8. Bečkom ekonomskom forumu, skupu koji se bavi ekonomijom kao instrumentom razvoja dunavskog regiona i odgovornošću za ekonomski i društveni razvoj u svijetlu njegovih potencijala, potpredsjednik Vlade Crne Gore Vujica Lazović istakao je da je posebna odgovornost na zemljama koje još nisu članice Evropske unije. Govoreći o izazovima koji proizilaze iz ekonomske krize, potpredsjednik Vlade i ministar za za informaciono društvo i telekomunikacije, prof. dr Vujica Lazović je naglasio značaj harmonizovanog korišćenja resursa kao odgovora na krizu.
“Moramo raditi zajedno kako bismo se suočili sa zajedničkim izazovima” rekao je Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, prof. dr Vujica Lazović i dodao da će namjensko korišćenje zajedničkih potencijala rezultirati održivim razvojem i uspješnijom borbom sa kompleksnom ekonomskom situacijom.
Osnovni sektori gdje je prepoznat potencijal za dalje unapređenje saradnje između Crne Gore i regiona su saobraćaj, energetika i turizam. S tim u vezi, potpredjsednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, prof. dr Vujica Lazović govorio je o boljem povezivanju regiona koristeći potencijale Luke Bar i upoznao učesnike Foruma sa predstojećim tenderima za privatizaciju Kontejnerskog terminala, Montecarga i planiranom izgradnjom putne infrastrukture. On je izrazio uvjerenje da će ti projekti generisati interes investitora iz šireg regiona. Investicijama u proizvodnju električne energije iz termo i hidro izvora, stvoriće se realna osnova za prepoznavanje Crne Gore kao izvoznika električne energije. Dodatna vrijednost tim projektima je izgradnja podmorskog prenosnog kabla izmedju Crne Gore i Italije, kojim se region spaja sa evropskim tržištima u uslovima dugoročnog rasta tražnje.
Pomoćnica ministra finansija Tijana Stanković predstavila je prednosti investicionog ambijenta i potencijale razvoja Crne Gore. Kao ciljeve ekonomske politike u narednom periodu istakla je postizanje fiskalne i finansijske stabilnosti kao instrumenta za prevazilaženje krize i uspostavljanje osnove za budući ekonomski rast. Prepoznavanjem regiona kao investicione destinacije, Crna Gora svoju komparativnu prednost gradi na povoljnom geostrateškom položaju, prirodnim bogatstvima i atraktivnom poslovnom ambijentu.
Zajednički zaključak učesnika foruma je da se samo kroz jačanje veza i dalje unapređenje saradnje mogu dostići zajednički ciljevi.
Na marginama skupa, Potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, prof. dr Vujica Lazović imao je razgovore sa predsjednikom Bečkog ekonomskog foruma dr Erhardom Busekom, ministarkom za regionalni razvoj u Vladi Bugarske Ljiljanom Pavlovom i državnom sekretarkom za regionalni razvoj i promociju preduzetništva u Vladi Republike Srbije.
U okviru posebnog panela “Crna Gora predstavlja sebe”, učesnici i gosti foruma bili su prilici da se upoznaju sa turističkim i investicionim potencijalima Crne Gore.